Domonkos Vilmosné Irén üzente 10 éve
Domonkos Vilmosné Irén üzente 10 éve
Pálmány Lilla üzente 10 éve
http://query.nytimes.com/mem/archive-free/pdf?res=9805E4D71431EF33A25752C1A9649D946095D6CF
Nézd itt találtam egy korabeli cikket, e szerint a Lenox kórházban halt meg, de nem tudni hogy került be...
Pálmány Lilla üzente 10 éve
Szomorú ez a történet, állítólag akkor többen is meghaltak, ezt máshol néztem, nem értem miért lett volna öngyilkos, amikor nemzetközi siker felé kezdett kacsintgatni. Szóval fura az egész történet, bár nem hiszem, hogy lettek volna rosszakarói....
Kustra Gábor üzente 10 éve
Zsidó családban született. Már gimnazistaként sikereket ért el szerzeményeivel. A Zeneakadémián Koessler János tanítványa volt, egy évfolyamon tanult Kálmán Imrével, Szirmai Alberttel, Weiner Leóval. Még a diákévek alatt komponálta az 1904. december 17-én bemutatott első színpadi művét, A rátartós királykisasszonyt. A századforduló magyarosítási hullámának hatása alatt Jakabfi néven jegyezte ezt a darabot. A nagy siker következményeként két tanév után otthagyta az akadémiát, és az addig megszerzett tudással belevetette magát az operettkomponálásba. Szinte évente újabb sikeres művel jelentkezett, rendszerint Martos Ferenc szövegére. Első darabjai a Király Színházban uralkodó magyaros daljátékízlésnek igyekeztek megfelelni, majd a nemzetközi sikerek reményében a nyugati stílus, de nem az aktuális osztrák–magyar operett irányába orientálódott: az angolszász világ felé tekintett, dzsesszes elemeket kezdett használni. Ezek meg is hozták a várt eredményt. Legnagyobb sikerei következtek: a Leányvásár és a Szibill. Az I. világháború kitörésekor épp az utóbbi londoni bemutatójának előkészítésével volt elfoglalva, de mint ellenséges állam polgárát kiutasították a brit fővárosból. Az USA-ba telepedett át, ahol hazai színpadi sikerei átültetésén és zongoradarabok komponálásán dolgozott. A Broadway egyik beszállítója lett. Fritz Kreisler hegedűművésszel, zeneszerzővel együttműködve is írt egy darabot. 1920-ban még tett egy európai látogatást, de a következő évben amerikai otthonában meghalt.
Jacobi amerikai beilleszkedése csak részben sikerült, zenéje veszített közvetlenségébõl, egyéni bájából. 1920-ban járt utoljára Európában. A nagy tehetségû muzsikus élete tragikusan fejezõdött be: 38 éves korában öngyilkos lett.
Pálmány Lilla üzente 10 éve
Azt olvastam valahol, hogy a zeneszerző 38 évesen öngyilkos lett Amerikában, mások szerint beteg volt, tudtok erről valamit?
Pálmány Lilla üzente 10 éve
Domonkos Vilmosné Irén üzente 10 éve
Kaizer Ferenc üzente 10 éve
Domonkos Vilmosné Irén üzente 10 éve
Kustra Gábor üzente 10 éve